Poleć znajomym

Piernikowy domek

Jak zbierać punkty?

Autor: (3155 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Nieco Dziennik

Kilka godzin harówki, ale jaka satysfakcja:) Piernikowy domek do ozdoby, nie do zjedzenia. Może być ascetycznie elegancki, jak u Dorotus z Moich Wypieków (z której przepisu korzystam) albo radośnie kolorowy - ozdobiony różnobarwnymi drażetkami, posypką lub lukrem w kilku barwach. Dzieci mogą pomagać w pracy nad budową domku albo (jak u mnie, bo boję się skakania wokół wrzącego karmelu) zrobić dekoracje. Pierwszy domek upiekłam, rysując sobie na kartce schemat, według którego wykroiłam ciasto po rozwałkowaniu. W zeszłym roku jednak kupiłam wykrojniki Tescomy w kształcie pasterskiej chatki, które znacznie uprościły pracę. Ponieważ piernikowego domku się nie je (u nas stoi kilka miesięcy, zazwyczaj do którejś z licznych przeprowadzek), nie ma sensu piec go ze "szlachetnych" droższych składników jak prawdziwy miód, masło, cukier muscovado.

Składniki

 • (jeden domek plus dekoracje)
 • -
 • 600 g mąki pszennej,
 • 250 g margaryny,
 • 200 g cukru ,
 • 7 łyżek sztucznego miodu,
 • 1,5 - 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej,
 • 5 łyżeczek przyprawy korzennej do piernika,
 • 1 łyżka kakao.

Sposób przygotowania

 1. Do garnuszka włożyłam margarynę, cukier, miód. Podgrzałam, do rozpuszczenia cukru i masła, mieszając od czasu do czasu. Zdjęłam z palnika, lekko przestudziłam. Do misy miksera wsypałam mąkę, sodę, przyprawy, wymieszałam. Dodałam przestudzoną miksturę maślano-cukrową. Zmiksowałąm na gładką masę. Jeśli masa będzie zbyt sypka można dodać łyżkę miodu.

 2. Masę piernikową wałkowałam na grubość 4 - 5 mm (grubsze ściany są solidniejsze). Wycinałam ściany domu i dach z przygotowanych szablonów. Można wycinać na lekko oprószonej mąką powierzchni, następnie przenosić na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

 3. Piekłam w temperaturze 180ºC przez około 25 minut z termoobiegiem. Brzegi powinny się zacząć wyraźnie brązowić. Wyrównałam brzegi ciasta nożem* następnie przełożyłam na kratkę, do wystudzenia i stwardnienia.

 4. przepis Doroty, zmodyfikowany (patrz: niżej)

 5. czas pieczenia: piekłam co najmniej 2 razy dłużej niż Dorotus (ona zaleca 12 minut), ale to pewnie zależy od piekarnika, więc trzeba podglądać przez szybkę;)

 6. składniki: ponieważ domek służy li tylko dekoracji, użyłam sztuczny miód, margarynę, a ciemny cukier muscovado zastąpiłam zwykłym (dla koloru dałam łyżkę kakao)

 7. w związku z tym, że ciasto rośnie, poszczególne elementy trzeba kłaść do pieczenia w sporej od siebie odległości

 8. * po wyjęciu z piekarnika ciasto jest miękkie, warto je wtedy ostrym nożem przyciąć jeszcze raz wg szablonu (podczas pieczenia "puchnie" także wszerz), trzeba to zrobić dość szybko, bo twardnieje w ciągu kilku minut. Potem warto elementy domku obciążyć książkami, bo lubią się wyginać

 9. najważniejsza modyfikacja, to klejenie nie lukrem, ale karmelem. Lukier nie chciał zastygnąć, a kiedy już mi się wydawało, że jest twardy, domek się spektakularnie rozpadł i jedna ściana pękła (musiałam dopiekać, warto więc zostawić na wszelki przypadek trochę ciasta). Aby karmel nie zastygał zbyt szybko, zrobiłam go dużo (na patelni), trzymałam na płycie kuchenki i zanurzałam w nim całe brzegi domku, a kiedy to już nie było możliwe, lałam cienkim strumieniem na piernikowe ściany. Łączenia można potem zamaskować lukrem ("śniegiem"). Uwaga na dłonie, oparzenie karmelem jest bolesne:(

 10. wszelkie chropowatości, nierówności ścian, które utrudniają klejenie, można delikatnie zdrapać nożem

 11. do wycięcia pierniczkowego szałasu/chatki użyłam zestawu Tescoma Delícia Gingerbread Chalet Cookie Cutters Set

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. halina52 22 grudnia 2013, 17:42

  Ładny , piernikowy domek.